Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak głosować we wspólnocie mieszkaniowej

11 maja 2009 | Nieruchomości, budownictwo | GB
Aleksandra Dalecka adwokat, Kancelaria Zdanowicz i Wspólnicy
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Aleksandra Dalecka adwokat, Kancelaria Zdanowicz i Wspólnicy

Kiedy możliwe jest podejmowanie decyzji w formule: 1 właściciel = 1 głos? Jak liczy się głosy w przypadku takiego głosowania, jeśli jeden właściciel posiada kilka mieszkań w kamienicy?

Rz: Czy w sytuacji, gdy niewielu właścicieli mieszkań, członków wspólnoty, przychodzi na zebrania, można z nich w ogóle zrezygnować, a zwołać tylko wtedy, gdy coś się wydarzy?

Aleksandra Dalecka: Absencja na zebraniach nie zwalnia zarządu bądź zarządcy z obowiązku zwołania zebrania ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku (art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994 ze zm.).

Czego powinni się dowiedzieć członkowie wspólnoty na zebraniu?

Przedmiotem takiego zebrania powinna być przede wszystkim ocena pracy zarządu, sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium.

Czy zarząd wspólnoty mieszkaniowej, który nie uzyskał w ramach głosowania na zebraniu absolutorium, ma prawo ubiegać się o dodatkowe głosy od nieobecnych właścicieli lokali?

Ustawodawca, przewidując, że frekwencja na zebraniach wspólnoty może uniemożliwić podjęcie takich uchwał, wprowadził w art. 23 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd. Uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8314

Spis treści
Zamów abonament