Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po ślubie nie trzeba wcale zmieniać nazwisk

11 maja 2009 | Gazeta prawa i podatków | Jakub Bołtowicz

Aby zawrzeć związek małżeński, należy przedstawić odpowiednie dokumenty, a także wnieść opłatę, która obecnie wynosi 84 zł

O tym, jakie dokumenty należy przedłożyć, decyduje art. 54 ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego. Są to mianowicie dokument stwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty) oraz skrócony odpis aktu urodzenia.

Wspólne zapewnienie...

Jeżeli jeden z przyszłych małżonków pozostawał poprzednio w związku małżeńskim, należy we właściwym urzędzie stanu cywilnego przedłożyć także dowód jego ustania lub unieważnienia. Przedstawić należy również dokument stwierdzający nieistnienie małżeństwa, jeżeli postępowanie o ustalenie nieistnienia małżeństwa toczyło się wobec tej osoby.

Ponadto każdy z kandydatów na przyszłych małżonków złożyć powinien pisemne zapewnienie, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Pamiętać należy, że zapewnienie takie stanowi akt wspólny. Oznacza to, że nie wchodzi w grę złożenie osobnych zapewnień przez każdego z przyszłych małżonków....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8314

Spis treści
Zamów abonament