Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynsztunek przeciwników

16 maja 2009 | Batalie największej z wojen | Michał Mackiewicz
Niemiecki spadochroniarz z MP 38
autor zdjęcia: Marek Szyszko
źródło: Rzeczpospolita
Niemiecki spadochroniarz z MP 38
Piechur brytyjski z brenem na trójnogu
autor zdjęcia: Marek Szyszko
źródło: Rzeczpospolita
Piechur brytyjski z brenem na trójnogu

Specyfika działań jednostek spadochronowych powodowała, że używały one broni krótkiej oraz pistoletów maszynowych znacznie częściej niż klasyczna piechota.

Niemiecki spadochroniarz z MP 38W dwudziestoleciu międzywojennym opracowano w Niemczech kilka udanych i wytwarzanych seryjnie modeli, ale prawdziwy przełom nastąpił wraz z pojawieniem się MP 38, w który uzbrojony jest spadochroniarz z rysunku. Broń powstała w zakładach Erfurter Maschinenfabrik (Erma), a seryjna produkcja ruszyła w 1938 roku.

Ponieważ wykorzystano w niej nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne pochodzące od kilku rusznikarzy (przede wszystkim Vollmera), trudno wskazać jednego twórcę. W MP 38 zerwano z dotychczasową linią pistoletów maszynowych, wyznaczoną ongiś przez rewolucyjnego, także niemieckiego, Bergmana MP 18.I. Co ciekawe, to właśnie ten pierwszy pistolet był dziełem Schmeissera, którego nazwiskiem ochrzczono (nie do końca słusznie zresztą) najsłynniejszy peem II wojny, czyli właśnie MP 38/40.

Peem miał być przystosowany do wykorzystania przez załogi pojazdów pancernych oraz wojska spadochronowe, dlatego też najważniejszą sprawą była wielkość. Przede wszystkim klasyczną, drewnianą karabinową kolbę i łoże zastąpiono metalową kolbą składaną, a użytymi materiałami były metal i tworzywo sztuczne (okładki chwytu i osłona systemu spustowego). MP 38 działał na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, zasilany był pudełkowym 32-nabojowym magazynkiem dołączanym prostopadle od dołu; nie miał przełącznika rodzaju ognia.

Sprężyna powrotna umieszczona została w składanej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8319

Spis treści
Zamów abonament