Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zimny nos chroni przed wirusami grypy

16 maja 2009 | Nauka | Piotr Kościelniak bbc

Naukowcy odkryli, dlaczego ptasia grypa tak wolno przenosi się między ludźmi, a świńska – tak szybko. Odpowiedź tkwi w... nosie.

Temperatura wewnątrz nosa człowieka jest bowiem za niska, jak dla ptasiego szczepu wirusa H5N1. Najlepiej powiela się on w 40 st. C, podczas gdy my „oferujemy” tylko 32 st. C. Za to w okolicach 37 st. C – a mniej więcej taka temperatura panuje w płucach człowieka – wszystkie wirusy namnażają się już dość łatwo. Wirus grypy meksykańskiej („świńskiej”, H1N1) prawdopodobnie przystosował się lepiej do niższej temperatury i dlatego może atakować ludzi szybciej. Z drugiej jednak strony, jest przez to nieco mniej groźny.

– Nasze badania pozwalają ocenić, jakie zmiany w wirusach są niezbędne, aby mogły one zarażać ludzi. A to pozwoli identyfikować szczepy mogące wywołać pandemie – powiedziała prof. Wendy Barclay z Imperial College London. – Bardzo prawdopodobne jest, że następną pandemię wywołają zwierzęce wirusy, które dobrze rozwijają się w niższej temperaturze – tłumaczy dr Barclay.

Brak okładki

Wydanie: 8319

Spis treści
Zamów abonament