Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Galicja z dostępem do morza

16 maja 2009 | Plus Minus | Piotr Semka
Promenada w Abbazii, 1900 r.
źródło: Wikipedia
Promenada w Abbazii, 1900 r.
źródło: Wikipedia
Stanisław Witkiewicz w Lovranie,  sfotografowany przez syna
źródło: Fotorzepa
Stanisław Witkiewicz w Lovranie, sfotografowany przez syna

Całkiem jeszcze niedawno Czesław Miłosz, wspominając Belle Epoque, pisał: „Nazwy Abbacji nikt, ale to nikt już nie pamięta i brak jej nawet w encyklopediach”. Pamięć o „austriackiej Nicei” powraca dopiero od dwóch dekad

Nadmorski amfiteatr wibruje dźwiękami „Tupanego”. Zespół Zakopower daje z siebie wszystko podczas koncertu wieńczącego dni polsko-chorwackie. Miejsce imprezy nie jest przypadkowe. Opatija – nadmorski kurort niedaleko Rijeki – to najbardziej „polskie” miejsce w Chorwacji. Za czasów Austro-Węgier miejscowość nosiła włoską nazwę Abbazia. Bywali tu Sienkiewicz, Piłsudski, Żeromski, Mościcki, a Stanisław Witkiewicz w pobliskim Lovranie mieszkał przez ostatnie lata życia. Włoską nazwę Abbazia nasi rodacy szybko spolszczyli na Abbacja.

Dla polskich poddanych c. k. monarchii wyprawa do tego adriatyckiego kurortu była podróżą w obrębie tego samego państwa.

Chodząc po uliczkach kurortu, starałem się zrozumieć, dlaczego mit habsburskiej Abbacji jest dziś znów tak atrakcyjny?

Czy dlatego, że każdy mieszkaniec środkowej Europy natychmiast poczuje się w otoczeniu fin de sieclowych pałaców jak u siebie w domu? Czech odnajdzie podobieństwa z Karlowymi Warami. Węgier zauważy w hotelowych pałacach splendor złotej epoki Budapesztu. Ja czułem się trochę jak w Sopocie.

Świat nie wymyślił chyba nic bardziej przyjaznego człowiekowi jak architektura przełomu XIX i XX wieku – szczególnie w postaci tzw. Kurbadarchitektur. Ten sentyment do czasów Franciszka Józefa wzmocniły szaleństwa Hitlera i Stalina. Abbazia vel Opatija to żywy pomnik cywilizacji Austro-Węgier – na dodatek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8319

Spis treści
Zamów abonament