Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kultura niezależna

16 maja 2009 | Poza cenzurą | Łukasz Kamiński

20 lat po upadku systemu komunistycznego Instytut Pamięci Narodowej zwraca uwagę na rolę, jaką w polskiej drodze do niepodległości odegrała kultura niezależna. Przez najbliższy rok w całym kraju odbywać się będą imprezy przypominające różnorodne formy niezależnego życia kulturalnego w latach 80.

Kultura była dla systemu komunistycznego jednym z najważniejszych narzędzi zniewalania społeczeństwa. W 1949 r. jako jedyną dopuszczalną metodę twórczą proklamowano socrealizm. Zakładał on, iż wszystkie dziedziny sztuki służyć miały budowie systemu socjalistycznego, przedstawiając rzeczywistość zgodnie z ideologicznymi założeniami. Walory artystyczne, kryteria piękna i prawdy zeszły na plan dalszy, ustępując miejsca doraźnym celom propagandowym. Niektóre dziedziny, jak na przykład malarstwo abstrakcyjne, zostały zakazane jako „burżuazyjne”. Zmiany strukturalne sprawiły, iż twórcy nie mogli istnieć poza systemem państwowego mecenatu. Nad czystością linii ideologicznej czuwała partia komunistyczna, aparat bezpieczeństwa, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8319

Spis treści
Zamów abonament