Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik może odpowiadać za swoje czyny na wiele sposobów

20 maja 2009 | Dobra firma | Agata Lankamer-Prasołek
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Etat to nie tylko apanaże. To także płacenie za zniszczony sprzęt i picie alkoholu w pracy. A nawet droga prowadząca za kratki, jeśli pracujący daje się korumpować w zamian za niedopełnienie swoich obowiązków

Jeśli podwładny naraził ci się w jakiś sposób, masz różne możliwości przywołania go do porządku. Wszystko zależy od rodzaju i ciężaru gatunkowego przewinienia. Możesz go pociągnąć do odpowiedzialności porządkowej, materialnej, dyscyplinarnej (o tej tu nie piszemy), karnej i wykroczeniowej.

Porządek musi być

Pracownika można ukarać za: nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Jeśli pracodawca przyłapie kogoś na naruszaniu tych przepisów, może ukarać go naganą lub poprzestać na upomnieniu (art. 108 § 1 k.p.). Karę pieniężną może nałożyć za naruszenie przepisów bhp i ppoż., a także za samowolne wyjście w pracy i za picie w firmie lub przed przyjściem do niej (art. 108 § 2 k.p.). Za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności nie może być ona wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać 1/10 pensji przypadającej pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu określonych w przepisach potrąceń (art. 108 § 3 k.p.).

Możesz ukarać podwładnego tylko pod warunkiem, że zdążysz to zrobić w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym się o przewinieniu dowiedziałeś....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8322

Spis treści
Zamów abonament