Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za brak dbałości o dobro zakładu grozi dyscyplinarka

20 maja 2009 | Dobra firma | Sergiusz Kmiecik

Gdy pracownik wykonuje zadania dla konkurencji mimo twojego sprzeciwu, masz pełne prawo się z nim rozstać. I to nawet w trybie dyscyplinarnym

Pojęcie „dbałości o dobro pracodawcy” nie zostało sprecyzowane i ma dość szeroki zakres. Mieści się w nim nie tylko powoływana w kodeksie pracy dbałość o zakładowe mienie oraz tajemnica przedsiębiorstwa (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.). Dlatego nie tylko za kradzież czy ujawnienie tajemnicy wobec podwładnego będziemy mogli wyciągnąć konsekwencje. Ale i za inne jego grzeszki.

Korzystanie z firmowego mienia prywatnie

Wymownym przykładem naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych jest wykorzystywanie przez podwładnego mienia pracodawcy, aby realizować czynności niezwiązane z zatrudnieniem. Sąd Najwyższy w wyroku z 24 lutego 1998 r. stwierdził, że użytkowanie bez zgody pracodawcy sprzętów z jego zakładu w prywatnym sklepie współmałżonka pracownika jest ciężkim naruszeniem obowiązku ochrony mienia pracodawcy i uzasadnia dyscyplinarne rozwiązanie umowy (I PKN 547/97).

Naruszeniem obowiązków pracowniczych będzie też odmowa zwrotu mienia, które zostało powierzone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8322

Spis treści
Zamów abonament