Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędzia nie do komisji

20 maja 2009 | Prawo | Ireneusz Krześnicki

Czy w procedury wyborcze powinien być angażowany autorytet sędziowski – zastanawia się sekretarz miasta Zduńska Wola

Obowiązujące prawo przewiduje obligatoryjnie powoływanie sędziów w skład Państwowej Komisji Wyborczej oraz – w zależności od rodzaju wyborów – w skład komisji okręgowych i rejonowych.

W komisjach terytorialnych (wojewódzkich i powiatowych) sędziowie pełnią funkcje przewodniczących. Spośród sędziów powoływani są – w liczbie od dwóch do sześciu – w każdym województwie także komisarze wyborczy, którzy w wyborach do organów samorządu terytorialnego oraz referendum lokalnym i ogólnokrajowym pełnią funkcje samodzielnie (w ramach pięcioletniej kadencji), w pozostałych wyborach z mocy ustawy przewodniczą komisjom okręgowym i rejonowym.

Dwie grupy zadań

Mimo że szczegółowy zakres zadań i kompetencji komisarza oraz komisji wyborczych różni się w poszczególnych wyborach, można je sklasyfikować według dwóch kategorii.

Pierwsza to zadania o charakterze techniczno-administracyjno-organizacyjnym. Należą do nich m.in. wszelkie czynności związane z rejestracją kandydatów, drukiem odpowiednich formularzy i kart do głosowania, wyposażeniem lokali wyborczych, przeprowadzeniem głosowania, ustaleniem i ogłoszeniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8322

Spis treści
Zamów abonament