Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady dotyczące wypowiedzenia nie obowiązują przy porozumieniu

20 maja 2009 | Dobra firma | Ewa Drzewiecka

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale kiedy wróci, pracodawca chce z nim rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony za porozumieniem stron. Czy poprawnie będzie, jeżeli w pierwszym dniu po chorobie spiszą porozumienie rozwiązujące umowę, ale z terminem upływającym za dziesięć dni, a w tym czasie pracodawca wyśle pracownika na przysługujący urlop wypoczynkowy?

Tak. Do porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę nie stosuje się przepisów dotyczących wypowiedzenia tej umowy. Porozumienie powinno odzwierciedlać zgodną wolę pracodawcy i pracownika. Zatem data zawarcia porozumienia i termin rozwiązania umowy zależą od decyzji stron. Mogą one ustalić, że umowa rozwiąże się w dniu zawarcia porozumienia albo w innym, dowolnie wybranym późniejszym, np. dziesięć dni później, jak w pytaniu.

Z tego, że nie obowiązują przepisy o wypowiedzeniu, wynika, że pracodawca nie może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu w okresie poprzedzającym rozwiązanie umowy o pracę (por. art. 1671 k.p.). Natomiast jest to możliwe za zgodą pracownika, wyrażoną ze względów dowodowych na piśmie.

Brak okładki

Wydanie: 8322

Spis treści
Zamów abonament