Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do książki kontroli trafi więcej informacji

20 maja 2009 | Gazeta prawa i podatków | Zofia Jóźwiak
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zmieniła nie tylko same zasady kontroli w firmie, ale i przepisy dotyczące książki kontroli. Musi się w niej pomieścić więcej informacji, możliwe jest też jej prowadzenie w formie elektronicznej

Taką książkę ma mieć każda firma, nawet wtedy, gdy nie spodziewa się wizyty inspektora. Art. 81. ust 1. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mówi wyraźnie, że przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić i przechowywać w swojej siedzibie książkę kontroli. Musi też przechowywać upoważnienia i protokoły przeprowadzanych u niego kontroli. Nie ma przy tym określonego terminu, jak długo należy trzymać książkę i inne dokumenty pokontrolne. Należy więc uznać, że robi się to bezterminowo.

Okazanie książki inspektorowi jest obowiązkowe. Kontrolowany powinien ją udostępnić inspektorom, jeśli tylko jej zażądają.

Wymóg posiadania takiej kompletnej książki może też się stać ważnym orężem w walce o prawa przedsiębiorców. W ten sposób mogą wykazać, że zastosowali się do zaleceń pokontrolnych albo że czas trwania danej kontroli w firmie powinien się skończyć, ponieważ inspekcja wykorzystała już swój limit na sprawdzanie ich działalności.

Na trzy sposoby

Z ustawy wynika, że książkę można prowadzić w trzech różnych formach, choć szczegóły nie są dokładnie określone.

Można tak jak dotychczas prowadzić ją choćby w zeszycie – zwykłym lub w specjalnie do tego celu dostosowanym. Może też mieć formę zbioru dokumentów. To znaczy, że np. w biurowej teczce albo segregatorze zbiera się i porządkuje kolejno otrzymywane dokumenty, a także – jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8322

Spis treści
Zamów abonament