Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tata też czasem dostanie wolne na opiekę nad dzieckiem

20 maja 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Urlopy macierzyńskie i wychowawcze to niejedyne przywileje pracownicze związane z posiadaniem potomstwa. Przepisy pozwalają bowiem na to, by pracujący rodzic skorzystał w ciągu roku z dwóch dni po to, by opiekować się córką bądź synem

Ostatnio jeden z naszych czytelników zgłosił się do nas z następującym problemem. Jego pracownik (samotny tata) chce pojechać z 14-letnim synem na wycieczkę szkolną. Chciałby skorzystać z wolnego na opiekę nad dzieckiem przysługującego z art. 188 kodeksu pracy. Wycieczka jest w czerwcu, a syn miał urodziny 1 maja. Czytelnik nie ma pewności, czy wolno mu udzielić wolnego w takiej sytuacji.

Po balu urodzinowym koniec

Zgodnie z powołanym przez pracodawcę art. 188 k.p., jeśli potomek nie ukończył 14. roku życia, to jego rodzic ma kodeksowe prawo do zwolnienia od pracy na dwa dni w każdym roku kalendarzowym, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownik nie musi iść do lekarza, by dostać wolne na opiekę nad dzieckiem.

Co ważne – prawo do tego zwolnienia przysługuje do dnia 14. urodzin dziecka. Natomiast w dniu 14. urodzin prawo do zwolnienia już nie przysługuje. Tu uwaga! Przepisy kodeksu pracy nie określają sposobu obliczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8322

Spis treści
Zamów abonament