Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus zweryfikuje ceny w transakcjach

26 maja 2009 | Gazeta prawa i podatków | Przemysław Wojtasik

Jeśli przedsiębiorca kupuje firmowy majątek i płaci PCC, może spodziewać się, że urząd sprawdzi, czy podstawa opodatkowania nie jest za niska. Gdy kwota z umowy sprzedaży wyda mu się nierynkowa, może ją podwyższyć. Wzrośnie też podatek.

Co zrobić, aby przyjęta podstawa opodatkowania nie odbiegała od wartości rynkowej? Trzeba wziąć pod uwagę przeciętne ceny stosowane w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia. Tak wynika z art. 6 ust. 2 ustawy o PCC. Przykładowo, wartość nieruchomości zwiększa ładne położenie (cicha i spokojna okolica), wygodna komunikacja (łatwy dojazd do centrum miasta) i dobry stan (po generalnym remoncie). Te wszystkie czynniki trzeba wziąć pod uwagę. Przydadzą się też aktualne zestawienia cen np. z biur nieruchomości. Miarodajne są ceny transakcyjne, a nie ofertowe (które są znacznie wyższe).

PCC nie odprowadzamy przy każdej transakcji. Nie zapłacimy go m.in., gdy jedna ze stron czynności jest opodatkowana VAT.

Brak okładki

Wydanie: 8327

Spis treści
Zamów abonament