Plan obrad nie może dezinformować
Porządek obrad zgromadzenia wspólników spółki z o.o. musi być wystarczająco szczegółowy, by uczestnik mógł się zorientować, jakie uchwały mają być na nim podjęte, i przygotować do tego
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku. W sprawie tej spółka akcyjna Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) w pozwie wniesionym przeciwko spółce z o.o Przedsiębiorstwo Inwestycyjne Gaztech domagała się stwierdzenia nieważności, ewentualnie uchylenia czterech uchwał (nr 1, 5, 6 i 8) podjętych przez zwyczajne zgromadzenie jej wspólników 23 kwietnia 2004 r.
Udziały i głosy
Dwie z zaskarżonych uchwał (nr 5 i 6) dotyczą udzielenia absolutorium zarządowi Gaztechu oraz zgody na udzielenie mu przez spółkę pożyczki. W uchwale nr 1 nieodpłatnie umorzono 854 z 926 udziałów tej spółki (92 proc.) nabytych od jednego ze wspólników, a w uchwale nr 8 podwyższono jej kapitał zakładowy o 70 mln zł.
W rezultacie umorzenia PGNiG, które miało w tej spółce 5,4 proc. udziałów, stało się jej wspólnikiem większościowym mającym 69,4 proc. udziałów. Oznaczało to, że na podstawie uchwały nr 8 zobowiązane jest do dopłaty do udziałów 52 mln zł. Gaztech zresztą wystąpił przeciwko PGNiG do sądu o zapłatę tej kwoty. Ponieważ w spółce tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta