Odsetki od prywatnej pożyczki mogą być firmowym kosztem
Przedsiębiorca, który zaciągnął na działalność gospodarczą pożyczkę prywatną, musi oddać od niej 2 proc. na rzecz fiskusa. Pożyczkodawca zaś, jeśli otrzymał odsetki od pożyczki, płaci od nich 19-proc. podatek dochodowy
W wypadku pożyczek wchodzą bowiem w rachubę dwa podatki: od czynności cywilnoprawnych (PCC) od samej umowy pożyczki i od dochodów osobistych w razie uzyskania przez pożyczkodawcę dochodu w postaci odsetek zapłaconych mu przez pożyczkobiorcę.
2 proc. dla fiskusa
PCC od umowy pożyczki wynosi 2 proc. Daninę tę określa ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 41, poz. 399). Podstawą opodatkowania, od której ustala się PCC od umów pożyczki, jest kwota (gdy pożyczka udzielana jest w pieniądzu) lub wartość pożyczki (gdy jej przedmiotem są rzeczy) ustalona w umowie. PCC zasila budżet gminy, ale wszystkie sprawy z nim związane należą do kompetencji urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania pożyczkobiorcy, bo to na nim tylko ciąży obowiązek jego zapłaty.
Chwilą, w której powstaje obowiązek uregulowania PCC, jest data zawarcia umowy, nawet jeśli pożyczka ma być przekazana później, a nawet gdy w ogóle nie doszło do zrealizowania umowy. Płaci się go w urzędzie skarbowym właściwym wedle miejsca zamieszkania w ciągu 14 dni od podpisania umowy pożyczki, bo z tym momentem powstaje obowiązek jego zapłaty.
Podatek od czynności cywilnoprawnych pożyczkobiorca rozlicza na urzędowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta