Brak granicy między suplementem a lekiem
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego pokazuje, jak trudno wyznaczyć granicę między produktem spożywczym a leczniczym
Staje się to jednak konieczne ze względu na ewentualne ryzyko dla zdrowia. Granica coraz wyraźniej się bowiem zaciera, a na aptecznych półkach pojawia się coraz więcej suplementów diety zawierających te same nieraz składniki co leki, tyle że w mniejszych ilościach. Przybywa ich głównie dlatego, że nie podlegają skomplikowanej i długotrwałej procedurze rejestracyjnej według przepisów prawa farmaceutycznego. Dopuszcza je do obrotu główny inspektor sanitarny i podległe mu urzędy.
Zakazana herbatka
W 2005 r. spółka US Pharmacia z Wrocławia, dostarczająca na polski rynek najwięcej preparatów bez recepty, zgłosiła do GIS herbatki Xenna Fix jako suplement diety. Taki suplement to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety witaminami, składnikami mineralnymi i innymi odżywczymi substancjami. Herbatka Xenna Fix, oceniona przez Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu jako suplement diety, miała posiadać właściwości podobne do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta