Jak i kiedy płacić za nadgodziny
Kwestia prawidłowego wynagradzania za pracę ponad ustalone normy zawsze rodzi wiele pytań. Ostatnio i nasi czytelnicy mieli ich sporo. Właśnie na nie odpowiadamy
1 Jedna doba to jedna praca
– Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu w podstawowym systemie czasu pracy. W poniedziałek pracuje od godziny dziesiątej do 14. Zatem jego doba pracownicza zaczyna się o godzinie dziesiątej w poniedziałek, a kończy o godzinie dziesiątej we wtorek. Czy mimo to może we wtorek przyjść na godzinę ósmą? W sumie w pierwszej dobie przepracuje sześć godzin, czyli nie przekroczy ośmiogodzinnej normy, ale dwa razy rozpocznie pracę w tej samej dobie. Czy to jest prawidłowe? Czy można w jednej dobie pracowniczej dwa razy rozpoczynać pracę?
Nie. Zatrudniony w systemie podstawowym pracuje w ciągu jednej doby osiem godzin, a te muszą następować jedna po drugiej. Zatem czytelnik rozplanował pracę nieprawidłowo, bo w ciągu jednej doby nie można rozpoczynać pracy dwa razy. Inaczej byłoby, gdyby zatrudniony przepracował w poniedziałek osiem godzin, a we wtorek na polecenie pracodawcy przyszedł na ósmą, by np. nadrobić zaległości. Wtedy powstaną nadgodziny spowodowane przekroczeniem poniedziałkowej normy dobowej. Za nie trzeba zapłacić normalne wynagrodzenie i 50-proc. dodatek.
2 Stawka za wykonane zadanie
– Wymiar czasu pracy w marcu tego roku wynosił 176 godzin. Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową, a okres rozliczeniowy wynosi trzy miesiące. Kadrowa popełniła błąd i grafik czasu pracy rozplanowała tak, że w marcu zatrudniony przepracował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta