Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Motywy przewodnie stosowania prawa

26 maja 2009 | Prawo | Michał Tomczak
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Dlaczego co i rusz dochodzi do podejmowania decyzji i wydawania wyroków jawnie sprzecznych z powszechnym poczuciem sprawiedliwości i sensu, choć decyzje te i wyroki oparte są ściśle na przepisach prawa – zastanawia się adwokat

W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej wprowadzony został (1 stycznia 2005 roku) znacznie korzystniejszy niż poprzednio sposób opodatkowania dywidend.

Klauzule generalne wciąż funkcjonują jedynie jako swoiste zawory bezpieczeństwa

Obecnie przepis ten przewiduje (art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), iż zwolniony od podatku od dywidendy jest przychód uzyskany przez spółkę, która jest właścicielem co najmniej 10 procent udziałów (akcji) w spółce wypłacającej dywidendę. Warunkiem tego zwolnienia jest pozostawanie właścicielem owych udziałów przez co najmniej dwa lata. Okres ten nie musi poprzedzać wypłaty, zwolnienie bowiem przysługuje także wówczas, gdy owe dwa lata upływają po dniu wypłaty przychodu. Jednakże gdy spółka ta przed upływem dwuletniego okresu przestanie być właścicielem udziałów, wówczas dochodzi do wstecznego naliczenia podatku od dywidendy.

Ten dość prosty przepis staje się problematyczny, gdy spółka wypłacająca dywidendę połączy się z inną spółką, występując w roli spółki przejmowanej, czyli formalnie zakończy swój byt prawny. Wtedy udziały w przejmowanej spółce zostają zamienione na udziały w spółce przejmującej i tym samym znikają. Jest to sytuacja dla procedury połączenia spółek typowa i oczywiście jest to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8327

Spis treści
Zamów abonament