Sąd może przyznać zwolnienie, ale nie musi
Chcę złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Znajduję się w trudnej sytuacji materialnej. Dochody moje i rodziny są na tyle niskie, że nie wystarczają na pokrycie bieżących wydatków. Czy mogę wnioskować o przyznanie prawa pomocy?
Tak Zgodnie z przepisami prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi podatnik może wnioskować o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym albo częściowym. Prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy prawnego lub rzecznika patentowego. Natomiast prawo pomocy w zakresie częściowym obejmuje zwolnienie tylko od opłat sądowych w całości lub części albo tylko od wydatków, albo od opłat sądowych i wydatków lub obejmuje tylko ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego.
Warto pamiętać, że zasadność wniosku o przyznanie prawa pomocy rozpatrywana jest z jednej strony z uwzględnieniem wysokości obciążeń finansowych, jakie podatnik musi ponieść, z drugiej zaś z uwzględnieniem możliwości finansowych.
Podstawa prawna:
– ustawa z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU nr 153, poz. 1270 ze zm.)