Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kim Dzong Il znów igra z atomem

26 maja 2009 | Świat | Piotr Gillert Wojciech Lorenz
Demonstranci w Seulu domagali się od świata potępienia państwa Kim Dzong Ila (fot: Lee Jin-man)
źródło: REUTERS
Demonstranci w Seulu domagali się od świata potępienia państwa Kim Dzong Ila (fot: Lee Jin-man)

Korea Północna kolejny raz zagrała na nosie Ameryce, przeprowadzając nową próbę jądrową. Barack Obama zapowiada „stanowczą odpowiedź”

Gdy w zeszłym miesiącu Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła Koreę Północną za przeprowadzenie testu rakiety dalekiego zasięgu, Phenian odpowiedział groźbą: jeśli nas nie przeprosicie, to przeprowadzimy próbę nuklearną. ONZ nie przeprosił, a reżim Kim Dzong Ila dotrzymał słowa. W poniedziałek Koreańczycy przeprowadzili podziemną próbę jądrową – drugą w historii tego kraju. Pierwszej dokonali w 2006 roku.

Parę godzin później Koreańczycy przeprowadzili jeszcze trzy testy rakietowe, w tym jeden z nową rakietą średniego zasięgu zdolną dolecieć do amerykańskich baz na wyspie Guam.

– To poważne zagrożenie dla pokoju i stabilności świata – stwierdził amerykański prezydent Barack Obama, zapowiadając „stanowczą odpowiedź” społeczności międzynarodowej. Próbę jądrową potępili także pozostali stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ: Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja. Szczególnie znacząca była reakcja Pekinu, który jest jedynym sojusznikiem Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej i utrzymuje tamtejszy reżim przy życiu, zapewniając Korei Północnej dostawy energii i żywności. „KRLD zignorowała powszechny sprzeciw społeczności międzynarodowej i po raz kolejny przeprowadziła test nuklearny. Chiny zdecydowanie to potępiają” – napisał chiński MSZ w oświadczeniu.

W stan podwyższonej gotowości postawiona została armia Korei Południowej. Prezydent tego kraju Li Mjung Bak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8327

Spis treści
Zamów abonament