Nie rozstaniesz się z pracownikiem na podstawie plotek o nim
Jeśli podwładny popełni przestępstwo, jego szef ma prawo zwolnić go dyscyplinarnie z pracy. Nie może jednak tego zrobić, gdy osoba ta zostanie aresztowana
Aby można było zgodnie z prawem rozstać się z pracownikiem w trybie dyscyplinarnym z powodu popełnienia przestępstwa, musi ono być przede wszystkim popełnione w czasie trwania umowy o pracę w danej firmie. Czyn zabroniony musi być oczywisty i stwierdzony prawomocnym wyrokiem, wskutek którego nie jest możliwe dalsze zatrudnianie tej osoby na dotychczas zajmowanym stanowisku. Szef nie może się domyślać, że jego podwładny dopuścił się takiego czynu. Nie może zatem zwolnić go dyscyplinarnie tylko dlatego, że np. dowiedział się o popełnieniu przez niego przestępstwa jeszcze przed rozpoczęciem u niego pracy.
Jeśli jednak uzna, że nie może dalej współpracować z taką osobą, może np. z powodu utraty zaufania rozstać się z nim w zwykłym trybie. A zatem wręczyć mu wypowiedzenie umowy o pracę.
Warto pamiętać, że zwolnienie pracownika uzasadnia popełnienie przestępstwa, ale już nie wykroczenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta