Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na zapłatę daniny przedsiębiorca ma ściśle określony czas

03 lipca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Joanna Bonecka

Podatnicy muszą uiszczać należności podatkowe nie tylko w odpowiedniej wysokości, ale również w ściśle określonym terminie. Obowiązek ten mają również płatnicy i inkasenci

Gdy zobowiązanie powstaje na mocy decyzji organu podatkowego, termin płatności podatku wynosi 14 dni od doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Termin płatności liczy się w tym przypadku od dnia doręczenia decyzji, a kończy się z upływem 14. dnia, licząc od dnia rozpoczynającego bieg terminu. Zasada ta znajdzie zastosowanie np. w podatku od spadków i darowizn – gdy podatek ten nie jest pobierany przez płatnika, oraz podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości obciążającego osoby fizyczne.

Niekiedy powinność wynika z przepisu

Jeśli zobowiązanie podatkowe powstaje w drodze doręczenia decyzji ustalającej jego wysokość, lecz przepisy określają kalendarzowe terminy płatności podatku (zaliczki na podatek lub raty), zasadą jest, że zapłata podatku powinna nastąpić w terminach określonych w tych przepisach.

Przykład

Podatek rolny, leśny i od nieruchomości obciążający osoby fizyczne należy uiścić w terminach określonych przez odpowiednie ustawy. Podatki te płatne są w ratach, w terminach do 15 marca, 15 maja, 15

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8360

Spis treści
Zamów abonament