Na zapłatę daniny przedsiębiorca ma ściśle określony czas
Podatnicy muszą uiszczać należności podatkowe nie tylko w odpowiedniej wysokości, ale również w ściśle określonym terminie. Obowiązek ten mają również płatnicy i inkasenci
Gdy zobowiązanie powstaje na mocy decyzji organu podatkowego, termin płatności podatku wynosi 14 dni od doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Termin płatności liczy się w tym przypadku od dnia doręczenia decyzji, a kończy się z upływem 14. dnia, licząc od dnia rozpoczynającego bieg terminu. Zasada ta znajdzie zastosowanie np. w podatku od spadków i darowizn – gdy podatek ten nie jest pobierany przez płatnika, oraz podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości obciążającego osoby fizyczne.
Niekiedy powinność wynika z przepisu
Jeśli zobowiązanie podatkowe powstaje w drodze doręczenia decyzji ustalającej jego wysokość, lecz przepisy określają kalendarzowe terminy płatności podatku (zaliczki na podatek lub raty), zasadą jest, że zapłata podatku powinna nastąpić w terminach określonych w tych przepisach.
PrzykładPodatek rolny, leśny i od nieruchomości obciążający osoby fizyczne należy uiścić w terminach określonych przez odpowiednie ustawy. Podatki te płatne są w ratach, w terminach do 15 marca, 15 maja, 15
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta