Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

IPN: to Jaruzelski kazał strzelać

03 lipca 2009 | Kraj | Jarosław Stróżyk Andrzej Niewiadowski
Gen. Wojciech Jaruzelski zasiada już na ławie oskarżonych w sprawie wprowadzenia stanu wojennego  i masakry robotników  w grudniu  1970 roku. Wkrótce może być też oskarżony  o to, że kazał zestrzelić samolot Dionizego Bielańskiego.  Na zdjęciu podczas procesu autorów stanu wojennego 4 czerwca  2009 r.
źródło: Rzeczpospolita
Gen. Wojciech Jaruzelski zasiada już na ławie oskarżonych w sprawie wprowadzenia stanu wojennego i masakry robotników w grudniu 1970 roku. Wkrótce może być też oskarżony o to, że kazał zestrzelić samolot Dionizego Bielańskiego. Na zdjęciu podczas procesu autorów stanu wojennego 4 czerwca 2009 r.

Instytut odnalazł nowe dowody w sprawie z 1975 roku

To gen. Wojciech Jaruzelski wydał rozkaz zestrzelenia Dionizego Bielańskiego, który w 1975 r. próbował samolotem uciec z Polski do Austrii – poinformował wczoraj IPN.

Do tej pory nie było dowodów jego winy. Generał zasłaniał się niepamięcią. Teraz we wrocławskim oddziale IPN odnaleziono dokument. – To notatka oficera dyżurnego komendy wojewódzkiej milicji zawierająca zapis informacji otrzymanej z Krakowa o tym, że polski samolot zestrzelono na terytorium obecnej Słowacji na osobiste polecenie szefa MON Wojciecha Jaruzelskiego – mówi „Rz” dr Łukasz Kamiński z Biura Edukacji Publicznej IPN.

Instytut ujawnił jej treść: „Samolot zestrzelony został na terenie Czechosłowacji w miejscowości Trnawa k/Brna w dniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8360

Spis treści
Zamów abonament