Studiujący nie mają takich samych praw
Kierując zatrudnionego na naukę, będziesz musiał mu udzielić urlopu szkoleniowego i zwalniać go z pracy na zajęcia. Ale według obecnych zasad jeszcze tylko przez niecały rok
Czy studiujący pracownik może liczyć na to, że szef sfinansuje jego studia, będzie zwalniał go z pracy na zajęcia i udzieli mu płatnego urlopu w celu przygotowania się do egzaminów? Zależy, czy pracodawca wystawi mu skierowanie na naukę, czy odmówi jego wydania .
Łatwiej ze skierowaniem…
Rodzaje świadczeń, które przysługują zatrudnionemu, zostały uregulowane w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.), dalej rozporządzenie. Za niecały rok straci ono swoją ważność, gdyż art. 103 k.p., na podstawie którego zostało wydane, jest niekonstytucyjny (orzeczenie TK z 31 marca 2009 r., K 28/08).
Wybierający się na studia pracownik może zabiegać o wystawienie przez pracodawcę specjalnego skierowania na naukę. Zdobycie takiego dokumentu zapewnia mu wiele przywilejów, m.in. urlop szkoleniowy, zwolnienia z części dnia pracy, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta