Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma przychodu z tytułu aportu do spółki osobowej

10 sierpnia 2009 | Dobra firma | Hanna Litwińczuk

Wniesienie aportu do spółki osobowej nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania u wnoszącego wkład. Jednoznacznie wskazuje na to historyczna wykładnia przepisów obu ustaw o podatkach dochodowych

Podatkowe skutki wniesienia aportu do spółek osobowych są obecnie przedmiotem kontrowersji. Można spotkać się z wykładnią, że jest to odpłatne zbycie składnika majątku będącego przedmiotem aportu, powodujące powstanie przychodu do opodatkowania (na gruncie ustawy o PIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a bądź na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1), jak i z wykładnią, że przychód w takiej sytuacji nie powstaje (pisaliśmy o tym szeroko w DF z 30 lipca w artykule "Czy jest podatek od wniesienia wkładu do spółki osobowej"– przyp. red.).

Ustawy o podatkach dochodowych wskazują wprost, że przychód podatkowy powstaje w przypadku wniesienia aportu do spółki kapitałowej, określają też, jak ustalić jego wartość, moment powstania, koszty uzyskania w zależności od tego, czy przedmiotem wkładu są środki trwałe i wartości niematerialne prawne, udziały (akcje) czy inne składniki.

Kilka wątpliwości

W związku z istnieniem odrębnych regulacji dotyczących opodatkowania aportów wnoszonych do spółek kapitałowych oraz ich brakiem w odniesieniu do aportów wnoszonych do spółek osobowych, czego konsekwencją jest powoływanie się przez organy podatkowe i niektóre sądy administracyjne na przepisy ogólne dotyczące odpłatnego zbycia składników majątkowych, nasuwa się kilka zasadniczych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8392

Spis treści
Zamów abonament