Porozumienia cenowe pozwolą uniknąć sporu z fiskusem
Firmy mogą uniknąć ryzyka związanego z szacowaniem obrotu, korzystając z instytucji porozumienia cenowego. Polega ona na zaakceptowaniu przez ministra finansów cen stosowanych z podmiotami powiązanymi
Regulacje dotyczące porozumień cenowych zawarte są w art. 20a – 20r ordynacji podatkowej. Niestety, uregulowana w nich procedura jest czasochłonna i kosztowna.
Przepisy przewidują dwa rodzaje porozumień. Pierwsze to porozumienia jednostronne. Są one wiążące tylko dla polskich władz podatkowych. Nie znaczy to jednak, że mogą dotyczyć tylko transakcji między polskimi powiązanymi firmami. Możliwe jest bowiem zaakceptowanie w ten sposób prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między:
- podmiotem krajowym powiązanym z podmiotem zagranicznym a tym podmiotem zagranicznym lub
- podmiotem krajowym powiązanym z podmiotem zagranicznym a innymi podmiotami krajowymi powiązanymi z tym samym podmiotem zagranicznym.
Przepisy przewidują także możliwość złożenia wniosku o zawarcie porozumienia, które będzie akceptowane przez władze podatkowe innych krajów. Wtedy mamy do czynienia z porozumieniami dwustronnymi (wymaga uzyskania zgody jednego państwa) lub wielostronnymi (konieczna jest zgoda władz podatkowych kilku państw). Trzeba się jednak liczyć z wyższymi kosztami oraz dłuższym okresem niezbędnym do przygotowania takiego porozumienia.
Konieczne formalności
Przed złożeniem wniosku o zawarcie porozumienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta