Tylko rachunek zamknięty jest bezpieczny
Mimo teorii, że prowadzenie rachunku powierniczego powoduje wzrost ostatecznej ceny mieszkania, w praktyce się okazuje, że koszty z tym związane są znikome w skali całego projektu deweloperskiego
Rz: Czy rachunek powierniczy ma sens tylko przy kupowaniu mieszkania na rynku pierwotnym?
Beata Kaftańska: Rachunek powierniczy, w rozumieniu art. 59 prawa bankowego, należy do najbezpieczniejszych metod zabezpieczania rozliczeń z tytułu sprzedaży nieruchomości dokonywanych zarówno na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym.
Jego znaczenie na rynku pierwotnym jest jednak o tyle większe, że pomiędzy dniem wpłaty pierwszej transzy za mieszkanie a datą jego odbioru upływa zazwyczaj znaczny okres, nawet kilka lub kilkanaście miesięcy, w czasie których istnieje ryzyko upadłości dewelopera.
A jaka jest rola rachunku powierniczego na rynku wtórnym?
W przypadku transakcji na rynku wtórnym kupowany lokal w chwili jego sprzedaży już istnieje, niemniej ze względu na niedopuszczalność przenoszenia własności nieruchomości pod warunkiem (w tym wypadku – pod warunkiem zapłaty ceny) pozostaje zawsze kwestia, czy cenę sprzedaży należy przelać zbywcy przed podpisaniem aktu notarialnego (wówczas nabywca ryzykuje, że sprzedający się u notariusza nie pojawi) czy też po jego podpisaniu (wówczas sprzedający ponosi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta