Jaki podatek od dywidendy ma zapłacić wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej
Do jakiego źródła przychodów podatkowych zaliczyć dywidendę wypłacaną wspólnikowi spółki komandytowo-akcyjnej? Czy są to kapitały pieniężne, działalność gospodarcza, a może inne źródła, jak orzekł niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie? To ostatnie rozwiązanie jest najbardziej niekorzystne dla akcjonariuszy, bo oznacza konieczność płacenia najwyższego podatku
Spółka komandytowo-akcyjna to osobowa spółka prawa handlowego. To właśnie – zdaniem organów podatkowych – przesądza o formie opodatkowania jej wspólników. Ma bowiem do nich zastosowanie art. 8 ustawy o PIT, przy czym dochody akcjonariusza tej spółki należy kwalifikować do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. O komplikacjach związanych z rozliczaniem akcjonariuszy według takich zasad szerzej pisałam w artykule "Jak akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej rozlicza się z podatku".
Dlaczego nie działalność gospodarcza
Przypomnijmy jednak sobie te najważniejsze problemy, z którymi spotykają się służby finansowo-księgowe jak też sami akcjonariusze takiej spółki.
Jeśli uznamy, że organy podatkowe mają rację, twierdząc, że akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i ma obowiązek uiszczać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy, skutki tego są następujące.
1) Podatek jest płacony nie od faktycznych przysporzeń majątkowych występujących po stronie akcjonariusza, ale od dochodu ustalonego miesięcznie, który niekoniecznie musi zostać akcjonariuszowi wypłacony. Może tak być, gdy akcjonariusz zbędzie akcje przed powzięciem uchwały o podziale zysku. Wówczas nie ma prawa do dywidendy. Mimo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta