Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto jest płatnikiem, gdy spółka skupuje własne akcje w celu umorzenia

10 sierpnia 2009 | Dobra firma | Sławomir Głogowski Jakub Boberski

Spółki giełdowe wciąż mają wątpliwości, czy w razie umorzenia udziałów to one pełnią funkcję płatnika, tj. czy są zobowiązane do rozliczenia podatkowego, czy też obowiązek ten powinien spoczywać na biurach maklerskich

Organy podatkowe konsekwentnie wskazują, że to właśnie na spółkach ciąży ten obowiązek. Jednak konstrukcja przepisów podatkowych sprawia, że są wątpliwości co do ich prawidłowej interpretacji. Niestety, również sądy administracyjne mają problem z jednoznacznym zajęciem stanowiska w tej sprawie. Świadczą o tym chociażby ostatnie wyroki.

Obowiązki płatnika

Stosownie do treści art. 24 ust. 5 oraz art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT dochód (przychód) uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) jest traktowany dla celów ustawy o PIT jako dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych. Zgodnie natomiast z art. 41 ust. 4 ustawy o PIT „płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5”.

Odpowiednikiem tych przepisów w ustawie o CIT są art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 26 ust. 1.

Pojawia się zatem pytanie, czy podmiotem „dokonującym wypłaty” jest faktycznie spółka umarzająca akcje, a jeśli tak, to czy wskazując jako płatnika właśnie spółkę, ustawodawca brał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8392

Spis treści
Zamów abonament