Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więzienie to nie uzdrowisko

10 sierpnia 2009 | Publicystyka, Opinie | Filip Ciepły Piotr Słowik
Filip Ciepły
źródło: Rzeczpospolita
Filip Ciepły
Piotr Słowik
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Słowik

Więźniowie skarżący się na ciasnotę i przedstawiający się jako ofiary instytucji społecznych zapominają, że przede wszystkim są ofiarami własnych decyzji i stylu życia – piszą prawnicy

Od pewnego czasu do sądów wpływa duża liczba pozwów sporządzonych przez więźniów, a kierowanych przeciwko Skarbowi Państwa. Odbywający karę pozbawienia wolności domagają się wypłaty zadośćuczynień związanych, jak najczęściej twierdzą, z naruszeniem ich godności osobistej przez fakt umieszczenia w celi, w której powierzchnia mieszkalna wynosi mniej niż 3 mkw., co narusza normy kodeksu karnego wykonawczego. Więźniowie prezentują się w pozwach jako ofiary systemu penitencjarnego i żądają kwot od 100 000 do 200 000 zł.

Godność przestępcy

Pozwy mają zazwyczaj identyczne uzasadnienie faktyczne i prawne, opierające się na okolicznościach związanych, poza wspomnianym przeludnieniem, z brakiem możliwości korzystania z zajęć sportowo-rekreacyjnych, nieodpowiednimi warunkami w celach (np. brak odpowiedniej wentylacji), są podnoszone również takie okoliczności, jak brak w bibliotekach więziennych książek prawniczych czy konieczność robienia zakupów w sklepiku więziennym, w którym ceny są, jak twierdzą autorzy pozwów, wielokrotnie wyższe od rynkowych.

Więźniowie skarżą się także, że z powodu przeludnienia w zakładzie muszą spać okresowo na materacu, niepalący zaś, że są umieszczani w celi z palącymi, ponadto, iż są umieszczani w zakładach położonych w zbyt dużej odległości od miejsca zamieszkania, co utrudnia kontakty z rodziną.

Oczywiste jest, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8392

Spis treści
Zamów abonament