Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze z Unii nie uratują nam gospodarki

10 sierpnia 2009 | Ekonomia | Urszula Mirończuk Jakub Kurasz
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Z Elżbietą Bieńkowską, minister rozwoju regionalnego, rozmawiają Urszula Mirończuk i Jakub Kurasz

RZ: Pieniądze z Unii Europejskiej, które dostaliśmy jako zaliczkę, są wykorzystywane do łatania dziury budżetowej. Czy to nie przeszkadza ministrowi rozwoju regionalnego?

Elżbieta Bieńkowska: Z naszego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Mamy co roku zagwarantowane pieniądze w budżecie i nie jest dla nas istotne, czy pochodzą one bezpośrednio z budżetu, czy z zaliczki. Ważne, że składając do Brukseli wnioski o uznanie naszych wydatków, czyli dowodu, że wykorzystujemy przekazane nam środki, nie jesteśmy zagrożeni ich utratą. A na przewalutowaniu unijnych euro skorzystał budżet państwa. Teraz, przy bieżącym kursie euro, nie byłoby to możliwe.

Część ekspertów uważa jednak, że takie operacje są sprzeczne z ideą Unii, której środki nie powinny bezpośrednio służyć finansowaniu bieżących potrzeb budżetu. Poza tym rodzić to może ryzyko, że zabraknie pieniędzy na realizację programów unijnych, a w efekcie konkretnych inwestycji. Wiosną nastąpił zator w przelewaniu pieniędzy na rzecz regionów. Czy to efekt tego, że minister finansów zabrał pani ministerstwu pieniądze, żeby poprawić kondycję budżetu?

Regiony mają w budżecie zarezerwowane ogromne pieniądze. I rzeczywiście był moment, kiedy w Ministerstwie Finansów przeciągały się prace nad wnioskami o wypłatę kolejnych transz. Ale natychmiast po naszej reakcji udało się przyspieszyć prace. I...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8392

Spis treści
Zamów abonament