Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

System jest zapisany w regulaminie

30 października 2009 | Dobra firma | Piotr Wojciechowski

Mamy w firmie podstawowy system czasu pracy, a chcielibyśmy wprowadzić równoważny. Czy może on obejmować cztery miesiące? Czy wolno go wprowadzić, zmieniając regulamin pracy, czy potrzebna jest także zmiana umów o pracę, czyli wypowiedzenia zmieniające?

Nie ma przeszkód, aby zmodyfikować system czasu pracy, którym objęty jest pracownik. W tym celu należy odpowiednio zmienić wewnątrzzakładowe regulacje w sposób przewidziany przez powszechne przepisy. Zmianę regulaminu pracy, zgodnie z art.1042 kodeksu pracy, uzgadnia się z zakładową organizacją związkową działającą u pracodawcy, a gdy jej nie ma lub nie da rady poczynić takich ustaleń, nowy regulamin szef wprowadza samodzielnie.

Aby zmodyfikować system czasu pracy, nie trzeba załodze zmieniać umów o pracę, chyba że jest on jednym z postanowień angażu. W takim wypadku jego modyfikacja wymaga wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy (art. 42 k.p.).

W myśl art. 135 k.p. równoważny system czasu pracy powinien być rozliczany w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. W szczególnie uzasadnionych przypadkach (a o tym decyduje pracodawca) wolno go przedłużyć w tym systemie do trzech miesięcy, a przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych do czterech miesięcy.

Brak okładki

Wydanie: 8461

Spis treści
Zamów abonament