Czynsz nie zwiększa wartości inwestycji
Czynsz z tytułu dzierżawy gruntu nie zwiększa wartości realizowanej na nim inwestycji. Może być kosztem podatkowym w momencie poniesienia tego wydatku. Również organy podatkowe przyjmują obecnie takie stanowisko, choć wcześniej miały inne zdanie
Spółka z o.o. dzierżawi grunt od swojego głównego udziałowca (osoby fizycznej). Buduje na nim budynek na swoją siedzibę. Czynsz jest ustalony w sposób rynkowy i płacony co miesiąc.
Czy należy doliczyć go do wartości początkowej budynku, czy można zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych? – pyta czytelnik.
Za wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (będącą podstawą naliczania amortyzacji) uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia (art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT).
Jest to wartość w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się:
kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta