Państwo wie, gdzie mieszkasz
Niedopełnienie obowiązku meldunkowego jest wykroczeniem, za które grozi grzywna albo kara nagany. To samo czeka sołtysa, który nie poinformuje o niedopełnieniu przez mieszkańca tego wymagania
Każdy, kto posiada polskie obywatelstwo i stale przebywa na terytorium RP, jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego, czyli mówiąc krótko, wypełnić obowiązek meldunkowy nałożony przepisami ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.).
Na czym ten obowiązek dokładnie polega? Wyjaśnia to art. 4 omawianej ustawy, zgodnie z którym jego realizacja następuje przez zameldowanie się w miejscu pobytu stałego lub czasowego oraz wymeldowanie się z takiego miejsca. Ponadto realizacja tego obowiązku polega na zameldowaniu: o urodzeniu dziecka, zmianie stanu cywilnego oraz o zgonie osoby.
16-punktowa ankieta
Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Aby dopełnić tego obowiązku, należy udać się do właściwego urzędu gminy. W celu dopełnienia formalności należy przedstawić zaświadczenie o wymeldowaniu się z poprzedniego miejsca pobytu.
To jednak nie wystarczy.
Ustawa wymaga ponadto zgłoszenia określonych danych osobowych. Jakich? Ich pełną listę zawiera art. 11 ust. 1 omawianej ustawy. Poza poprzednim i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta