Nie zawsze uwłaszczenie ma sens
Osoby, które mają spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania, nie muszą się spieszyć z przekształceniem swoich lokali w odrębną własność. Uwłaszczenie ma sens wtedy, gdy w budynku pojawia się szansa na założenie wspólnoty mieszkaniowej
Rz: Czytelniczka chce kupić mieszkanie spółdzielcze – własnościowe. Martwi ją jednak, że spółdzielnia jest duża, ma wiele starszych budynków i nadal buduje nowe. Z jednej strony boi się, że zabraknie pieniędzy na remonty we wspólnym, spółdzielczym funduszu remontowym, z drugiej – że spółdzielnia, inwestując w nowe bloki, zaciągnie kredyt, za który wszyscy spółdzielcy solidarnie będą odpowiadać. Co powinna sprawdzić przed transakcją, aby nie mieć wątpliwości, że spółdzielnia właściwie działa?
Paweł Puch, prawnik serwisu Oferty.net: Z reguły lepiej kupić mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej lub w mniejszej, efektywnie zarządzanej spółdzielni. Od tej zasady są wyjątki, ale niezbyt liczne.
Tak naprawdę w praktyce dogłębna ocena spółdzielni przekracza możliwości kupującego. Dlatego większość osób musi się ograniczyć do opinii, jakie uda się im uzyskać o spółdzielni od jej członków i z mediów.
To, czy spółdzielnia jest dobrze zarządzana, można też sprawdzić, porównując opłaty składowe czynszu z opłatami w innych spółdzielniach. Dużo też powie nam wygląd całego osiedla oraz innych bloków spółdzielni. Jeżeli budynki są ocieplone, teren zadbany, a opłaty czynszowe na stosunkowo niskim poziomie, to przynajmniej na dzień dzisiejszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta