Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze uwłaszczenie ma sens

14 grudnia 2009 | Nieruchomości, budownictwo | Grażyna Błaszczak
Paweł Puch prawnik serwisu Oferty.net
autor zdjęcia: krzysztof łokaj
źródło: Fotorzepa
Paweł Puch prawnik serwisu Oferty.net

Osoby, które mają spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania, nie muszą się spieszyć z przekształceniem swoich lokali w odrębną własność. Uwłaszczenie ma sens wtedy, gdy w budynku pojawia się szansa na założenie wspólnoty mieszkaniowej

Rz: Czytelniczka chce kupić mieszkanie spółdzielcze – własnościowe. Martwi ją jednak, że spółdzielnia jest duża, ma wiele starszych budynków i nadal buduje nowe. Z jednej strony boi się, że zabraknie pieniędzy na remonty we wspólnym, spółdzielczym funduszu remontowym, z drugiej – że spółdzielnia, inwestując w nowe bloki, zaciągnie kredyt, za który wszyscy spółdzielcy solidarnie będą odpowiadać. Co powinna sprawdzić przed transakcją, aby nie mieć wątpliwości, że spółdzielnia właściwie działa?

Paweł Puch, prawnik serwisu Oferty.net: Z reguły lepiej kupić mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej lub w mniejszej, efektywnie zarządzanej spółdzielni. Od tej zasady są wyjątki, ale niezbyt liczne.

Tak naprawdę w praktyce dogłębna ocena spółdzielni przekracza możliwości kupującego. Dlatego większość osób musi się ograniczyć do opinii, jakie uda się im uzyskać o spółdzielni od jej członków i z mediów.

To, czy spółdzielnia jest dobrze zarządzana, można też sprawdzić, porównując opłaty składowe czynszu z opłatami w innych spółdzielniach. Dużo też powie nam wygląd całego osiedla oraz innych bloków spółdzielni. Jeżeli budynki są ocieplone, teren zadbany, a opłaty czynszowe na stosunkowo niskim poziomie, to przynajmniej na dzień dzisiejszy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8498

Spis treści
Zamów abonament