Łatwiej będzie można pozbyć się lokatora
O tym, czy nowe umowy najmu, które pojawią się na początku 2010 r., mają szansę zrewolucjonizować rynek mieszkaniowy – rozmawiamy z wiceministrem infrastruktury
Panuje przekonanie, że większość właścicieli lokali nie płaci podatku od najmu i nie przestrzega przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów. Mówiąc krótko: tworzą szarą strefę. Zgadza się pan z tym poglądem?
Wydaje mi się, że prawda leży pośrodku. To fakt, że nie wszyscy przestrzegają prawa. Wielu właścicieli boi się zawierać jakiekolwiek umowy, dają więc tylko klucze najemcy, a ten korzysta z mieszkania i płaci ustalony czynsz. Są jednak i tacy, którzy przestrzegają przepisów. Według danych pochodzących z Ministerstwa Finansów podatek od najmu płaci 133 tys. właścicieli. Szacujemy jednak, że dwa razy tyle tego nie robi, czyli problem dotyczy ok. 250 tys. lokali. I to one tworzą szarą strefę.
Są jednak jakieś powody, dla których zdecydowana większość wynajmujących nie chce przestrzegać prawa. Gdyby było ono dla nich korzystne, to nikomu by się to zwyczajnie nie opłacało.
To prawda. Bierze się to z tego, że od lat przepisy prawa chronią lokatorów kosztem właścicieli. Chodzi przede wszystkim o: ustawę o ochronie praw lokatorów, kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego. Właściciele zwyczajnie się boją, że jeśli intuicja ich zawiedzie i wynajmą mieszkanie nieuczciwej osobie, to przez wiele lat się jej nie pozbędą. Ustawa o ochronie praw lokatorów zawiera długą listę osób, którym sąd w wyroku eksmisyjnym musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta