Przymusowy wykup akcji bez PCC
Przymusowy wykup akcji jako odrębna i specyficzna instytucja uregulowana wyłącznie w kodeksie spółek handlowych nie może być utożsamiany z umową sprzedaży
Ustawowy katalog czynności opodatkowanych PCC jest wyliczeniem zamkniętym, skoro więc taka transakcja nie została w nim wymieniona, nie podlega PCC.
Tak orzekł NSA 28 października 2009 r. (II FSK 870/08).
Walne zgromadzenie spółki akcyjnej podjęło uchwałę o przymusowy wykup akcji od akcjonariuszy mniejszościowych (tzw. squeeze out).
W wyniku wykupu część akcji nabyła spółka A będąca akcjonariuszem większościowym. Zwróciła się do organów podatkowych z pytaniem, czy w związku z wypłatą wynagrodzenia z tytułu przymusowego wykupienia akcji powstanie po jej stronie zobowiązanie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Jej zdaniem nie, bo zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC opodatkowaniu podlega umowa sprzedaży, do której nie można zakwalifikować przymusowego wykupu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta