Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przymusowy wykup akcji bez PCC

14 grudnia 2009 | Dobra firma | Maciej Żurek

Przymusowy wykup akcji jako odrębna i specyficzna instytucja uregulowana wyłącznie w kodeksie spółek handlowych nie może być utożsamiany z umową sprzedaży

Ustawowy katalog czynności opodatkowanych PCC jest wyliczeniem zamkniętym, skoro więc taka transakcja nie została w nim wymieniona, nie podlega PCC.

Tak orzekł NSA 28 października 2009 r. (II FSK 870/08).

Walne zgromadzenie spółki akcyjnej podjęło uchwałę o przymusowy wykup akcji od akcjonariuszy mniejszościowych (tzw. squeeze out).

W wyniku wykupu część akcji nabyła spółka A będąca akcjonariuszem większościowym. Zwróciła się do organów podatkowych z pytaniem, czy w związku z wypłatą wynagrodzenia z tytułu przymusowego wykupienia akcji powstanie po jej stronie zobowiązanie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Jej zdaniem nie, bo zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC opodatkowaniu podlega umowa sprzedaży, do której nie można zakwalifikować przymusowego wykupu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8498

Spis treści
Zamów abonament