Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrzymany zysk nie musi być przychodem spółki

14 grudnia 2009 | Dobra firma | Mateusz Błażyński

Czy wyłączenie zysku od podziału i pozostawienie go w spółce skutkuje uzyskaniem przez nią przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia? Niekoniecznie

Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych udziałowiec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcjonariusz spółki akcyjnej (wspólnicy) mają prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego, który został przeznaczony do podziału i wypłaty według uchwały zgromadzenia wspólników/walnego zgromadzenia.

Z momentem podjęcia uchwały w tej sprawie powstaje zatem roszczenie wspólnika o wypłatę dywidendy.

Podział zysku i jego wypłata wspólnikom nie jest jednak czynnością obligatoryjną. W myśl przepisów kodeksu umowa spółki z o.o. oraz statut spółki akcyjnej mogą bowiem przewidywać inny sposób zadysponowania zyskiem.

Może on polegać np. na wyłączeniu zysku od podziału między wspólników oraz jego zatrzymaniu w spółce i przeznaczeniu na inne cele, np. utworzenie kapitału rezerwowego, pokrycie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8498

Spis treści
Zamów abonament