Za wypadek w pracy trzeba zapłacić 100 proc.
Gdy pracownik udaje się do lekarza na badania okresowe, może po drodze złamać nogę. Takie zdarzenie nastąpi w czasie dnia pracy. Pojawiają się jednak wątpliwości, w jakiej wysokości powinien otrzymać wynagrodzenie chorobowe
Zdarzenie, podczas którego pracownik uległ wypadkowi, idąc do lekarza na obowiązkowe badania, należy uznać za wypadek przy pracy. Wystąpiło bowiem w trakcie wykonywania przez zatrudnionego zwykłych czynności należących do zakresu jego obowiązków wynikających z treści umowy o pracę lub z dołączonego do niej zakresu czynności.
To z kolei oznacza, że pracownik powinien otrzymać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru. Pracodawca nie będzie wypłacał przez pierwszy okres niezdolności do pracy wynagrodzenia chorobowego, gdyż zaktualizowało się tutaj ryzyko wypadkowe, a nie chorobowe.
Tylko nagle
Nie każde zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy. Aby do tego doszło, muszą być spełnione cztery przesłanki: nagłość zdarzenia, przyczyna zewnętrzna, związek wypadku z pracą i uraz. Przez to ostatnie rozumie się uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka, które nastąpiło w wyniku zadziałania czynnika zewnętrznego. Może wystąpić w różnym nasileniu i rozległości. Uraz może być natychmiastowym następstwem wypadku albo może nastąpić w późniejszym terminie.
W tym przypadku istnieje związek zdarzenia z czynnościami zawodowymi. Poddanie się badaniom lekarskim jest bowiem obowiązkiem zatrudnionego wynikającym ze stosunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta