Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd oceni, czy zatrudnienie nie było cywilnoprawne

14 grudnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Aleksandra Grabowska

Jeśli umowa-zlecenie tak naprawdę ma cechy angażu, pracownik może próbować udowodnić to przed sądem. Wygrana zależy od konkretnego przypadku i tego, czy skarżący ma w tym interes prawny

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Taka reguła płynie wprost z art. 22 § 1 kodeksu pracy. Zatrudnienie w takich warunkach następuje zawsze na podstawie stosunku pracy, i to bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

Łamanie zakazu jest karalne

Kodeks wyraźnie zakazuje zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy określonych w art. 22 § 1 k.p. Za naruszenie zakazu grozi kara grzywny w wysokości od tysiąca do 30 tys. zł.

Jednak w praktyce zastąpienie umowy o pracę umową-zleceniem jest dość powszechne. W ten sposób firmy próbują unikać kosztów i obowiązków, które wynikają z zatrudnienia cywilnoprawnego. Przy czym każdorazowo zawarcie takiego zobowiązania, jakim jest umowa, jest, a przynajmniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8498

Spis treści
Zamów abonament