Nie każdy obiekt przemysłowy jest budowlą
Nieprecyzyjna definicja budowli w przepisach regulujących zasady opodatkowania nieruchomości sprawia, że gminne organy podatkowe próbują zakwalifikować jako budowle niemal cały wartościowy majątek przedsiębiorcy, w jakikolwiek sposób „trwale umocowany” na gruncie. Dotyczy to zwłaszcza obiektów przemysłowych
Niektóre gminy szczególnie intensywnie poszukują u przedsiębiorców nieopodatkowanych dotychczas budowli. Często ich działanie nie spotyka się z dość „poważną” reakcją przedsiębiorców, którzy zdają się czasem nawet bagatelizować problem.
Przyczyniać się do tego może to, że w powszechnym odbiorze podatek od nieruchomości nie kojarzy się ze znacznymi obciążeniami finansowymi. Jednak działania niektórych samorządowych organów podatkowych zmierzają w kierunku opodatkowania jako budowli niemal całego majątku przedsiębiorcy, który jest w jakikolwiek sposób „trwale umocowany”.
Przedsiębiorca, świadomy konieczności opodatkowania budowli 2-proc. podatkiem, może się do tego finansowo przygotować. Niebezpieczne jest tutaj to, że gminy nagle chcą opodatkować bardzo wartościowe obiekty, których nikt dotąd jako budowli nie traktował.
Przedsiębiorca nie jest więc przygotowany na taki niespodziewany wydatek. Poza tym trzeba pamiętać, że nowe obciążenie dotyczyć będzie nie tylko zweryfikowanego roku i kolejnych lat podatkowych, organ zapewne będzie zmierzał do opodatkowania spornego obiektu także przez pięć lat wstecz od roku, w którym podjął swe działania.
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol) opodatkowane podatkiem od nieruchomości są m.in. budowle lub ich części (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy).
Definiując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta