Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek pracy nadal tkwi w kryzysie

14 grudnia 2009 | Ekonomia | Aleksandra Fandrejewska Danuta Walewska
W Polsce najmniej bezrobotnych było wtedy, gdy tempo wzrostu PKB przekraczało 5 proc. Prognozowany na 2010 r. 2-proc. wzrost może nie zachęcić firm do zwiększenia zatrudnienia.
źródło: Rzeczpospolita
W Polsce najmniej bezrobotnych było wtedy, gdy tempo wzrostu PKB przekraczało 5 proc. Prognozowany na 2010 r. 2-proc. wzrost może nie zachęcić firm do zwiększenia zatrudnienia.

W przyszłym roku bezrobocie w Polsce i na świecie może najwyżej przestać rosnąć. Powód to zbyt wolne ożywienie gospodarki. By firmy zaczęły znów zatrudniać, potrzebny jest znacznie wyższy niż 2-proc. wzrost PKB

– Rok, półtora po kryzysie bezrobocie nigdy nie spada. Na to nie ma rady i nie jest to zła wola przedsiębiorców – mówi Jan Rutkowski, ekonomista Banku Światowego w Polsce. – By firmy zaczęły zatrudniać nowych pracowników, produkt krajowy brutto musi rosnąć szybciej niż wydajność pracy – tłumaczy ekonomista.

Dlatego w kończącej się dekadzie zatrudnienie rosło, gdy polski PKB zwiększał się w tempie 4 – 5 proc. – Ale nie były to magiczne liczby, po prostu wtedy PKB był wyższy od wydajności pracy – przypomina Jan Rutkowski.

Teraz dynamika PKB w ciągu roku znacznie się zmniejszyła, a wydajność pracy od stycznia do końca października (mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego w firmach, w których pracuje ponad dziewięć osób – red.) jest na takim samym poziomie jak rok temu. A w tym samym czasie przeciętne zatrudnienie spadło o 5,4 proc.

Z danych GUS wynika, że jeszcze pod koniec września wydajność pracy była niższa niż w ciągu dziewięciu miesięcy 2008 r. To oznacza, że firmy, które w mniejszym stopniu, niż jeszcze niedawno prognozowano zwalniały pracowników,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8498

Spis treści
Zamów abonament