Wydatki na podwyższenie kapitału zakładowego nie są kosztem
Podniesienie kapitału zakładowego nie powoduje powstania przychodu opodatkowanego CIT. Tym samym podatek od czynności cywilnoprawnych uiszczony w związku z podniesieniem kapitału zakładowego nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu
Tak orzekł WSA w Gliwicach 9 listopada 2009 r. (I SA/ Gl 341/09).
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych spółka pytała, czy poniesione przez nią wydatki związane z podniesieniem kapitału zakładowego, konkretnie o podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodu.
W ocenie spółki wydatki zostały poniesione w celu zachowania źródła przychodu i spełniają przesłanki z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, zachowania bądź zabezpieczenia jego źródła, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 tej ustawy.
Spółka podkreśliła, że jako koszt uzyskania przychodu traktowane są również wydatki pośrednie, których nie można przyporządkować do żadnego konkretnego źródła przychodu, ale mające związek z uzyskiwanym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta