Jak Anna Pawłowicz wpisuje się do ewidencji
Pokazujemy, w jaki sposób wypełniła druki osoba zamierzająca zajmować się tłumaczeniami, a także prowadzeniem biur i redagowaniem tekstów
Wzory wniosków, którymi się posługujemy, znajdują się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 24 marca 2009 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (DzU nr 50, poz. 399).
Druk EDG-1
Przyszła pani tłumacz zabrała się najpierw do wypełniania formularza EDG-1 – wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Od razu poradziła sobie z rubryką 01, czyli postawiła krzyżyk w okienku 1. W naszym przykładzie przedsiębiorca składa bowiem wniosek o wpis do ewidencji.
W rubryce 02 Anna Pawłowicz za radą urzędnika wpisała, że organem ewidencyjnym jest „prezydent miasta stołecznego Warszawy”, nie podała adresu. Gdyby jednak ktoś wypełniał wniosek poza urzędem i np. przesyłał go pocztą, to lepiej byłoby podać adres. Można znaleźć go na stronie internetowej.
Zerkając na przykładowy wzór zamieszczony na tablicach w urzędzie, pani Anna wpisała też nazwy swojego urzędu skarbowego i oddziału ZUS. Podała również, że właściwy dla niej urząd statystyczny znajduje się w Warszawie. I w tym wypadku, zgodnie z sugestią urzędnika, pominęła adresy (nie zmieściłyby się zresztą w zbyt krótkich rubrykach).
Uwaga! W wyjaśnieniach dotyczących wypełniania wniosków zamieszczonych na stronach internetowych niektórych urzędów gmin są wyraźne polecenia, by te adresy podać. W takim wypadku lepiej nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta