Świadczenie pośmiertne od wszystkich szefów
Rodzina zmarłego pracownika dostanie po nim odprawę bez względu na to w jakim wymiarze czasu pracował
Czytelniczka zwróciła się do nas z pytaniem, który z pracodawców ma wypłacać odprawę pośmiertną rodzinie zmarłego pracownika.
Jej mąż pracował w dwóch firmach – w jednej bezterminowo w pełnym wymiarze czasu pracy, w drugiej na czas określony na 1/4 etatu.
Ponadto dwa miesiące przed śmiercią przebywał na zwolnieniu lekarskim.
Ułamki bez znaczenia
Wymiar czasu pracy, w jakim był zatrudniony pracownik, nie ma wpływu na prawo do odprawy pośmiertnej. Nie przekłada się także na jej wysokość. O prawie do wspomnianego świadczenia decyduje wyłącznie pozostawanie podwładnego w stosunku pracy (bez znaczenia jest przy tym podstawa jego nawiązania). Oznacza to, że w momencie śmierci mógł on przebywać na urlopie lub np. w areszcie tymczasowym, o ile nie upłynął jeszcze okres, który uzasadniałby uznanie, że umowa o pracę wygasła.
Jeśli zmarły był zatrudniony w więcej niż jednej firmie, to każda z nich ma obowiązek przekazać odprawę jego rodzinie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta