Bank centralny eurostrefy
Europejski Bank Centralny prowadzi aktualnie politykę pieniężną dla 16 krajów należących do strefy euro
Siedzibą Europejskiego Banku Centralnego jest Frankfurt nad Menem. W tej chwili euro jest narodową walutą dla 16 krajów. Kolejnym krajem, który się znajdzie w eurostrefie, może być Estonia (1 stycznia 2011 r.) – zadeklarował niedawno przedstawiciel Komisji Europejskiej odpowiedzialny za sprawy monetarne i finansowe Unii Europejskiej.
Jednak w kolejce do zamiany walut lokalnych na euro ciągle czeka kilku członków unijnej rodziny. Moment wejścia do unii walutowej – tak jak w przypadku Polski – odsunął kryzys. Pogorszenie wyników PKB i spadek dochodów spowodowały bowiem, że wiele państw przestało spełniać podstawowe kryteria z Maastricht. W tym zwłaszcza kryterium fiskalne. Dla Polski realnym terminem przyjęcia euro są teraz lata 2014 – 2015.
Niezależnie jednak od tego, kiedy będziemy już w Polsce płacić euro, czekają nas poważne zmiany. Przede wszystkim zupełnie zmieni się rola naszego banku centralnego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta