Manipulacja przy liczniku to jeszcze nie kradzież
Do obciążenia odbiorcy energii elektrycznej karnymi opłatami za bezprawny pobór nie wystarczy istnienie nielegalnej linii zasilania
Sąd Najwyższy w uchwale z 10 grudnia 2009 r. stwierdził, że można ukarać odbiorcę energii tylko wtedy, gdy rzeczywiście ją pobrał.
Sprawę tę wszczęła w 2009 r. spółka z o.o. PGE ZEŁT OBRÓT przeciwko spadkobiercom Zenona J. Domaga się zasądzenia od nich prawie 27 tys. (z odsetkami od 1 marca 2006 r.) sankcyjnej opłaty za nielegalny pobór prądu przez spadkodawcę.
W lutym 2006 r. upoważnieni pracownicy spółki z udziałem policji przeprowadzili niezapowiedzianą kontrolę układu pomiarowo-rozdzielczego w domu Zenona J. Okazało się, że oprócz dwóch legalnych zasileń liczników na strychu domu znajduje się samowolnie rozbudowana wewnętrzna linia zasilania (WLZ). Wybudowane zostało drugie zabezpieczenie przelicznikowe zasilające skrzynkę na zewnątrz budynku z nielegalnym licznikiem....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta