Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przerwa w działalności

15 grudnia 2009 | Dobra firma | Zofia Jóźwiak

W czasie zamrożenia aktywności przedsiębiorcy nie muszą płacić składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie wolno im jednak osiąga jakichkolwiek przychodów

Działalność zawiesza się i wznawia zawsze na wniosek przedsiębiorcy. Robi się to na tych samych formularzach EDG-1, na których przedsiębiorca dokonuje wpisu do ewidencji. Firma ma w ten sposób możliwość przerwania funkcjonowania na czas od miesiąca do dwóch lat. Jednak zawieszenie nie dotyczy wszystkich przedsiębiorców.

Mogą to zrobić tylko ci, którzy nie zatrudniają pracowników (chodzi o zatrudnienie na etat). Gdy działalność zawiesza spółka cywilna, muszą to zrobić wszyscy jej wspólnicy.

Co wolno, a czego nie

Przepisy dosyć szczegółowo określają, jakie działania może lub nawet musi prowadzić przedsiębiorca w czasie zawieszenia firmy, a jakie są niedozwolone. Zgodnie z art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie wolno mu w tym czasie wykonywać działalności gospodarczej i uzyskiwać bieżących przychodów (zakaz dotyczy pozarolniczej działalności gospodarczej).

Może natomiast dokonywać czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Nie ma przeszkód, by prowadził rozmowy biznesowe, negocjował w sprawie kontraktów albo też utrzymywał stronę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8499

Spis treści
Zamów abonament