Trzeba wiedzieć, jak odwołać prezydium
Pośpieszne przyjęcie rezygnacji władz gminnej rady może doprowadzić do paraliżu tego organu, a w konsekwencji nawet do konieczności przeprowadzenia przedterminowych wyborów
Do sytuacji patowej może również dojść na skutek odwołania przewodniczącego i wiceprzewodniczących na wniosek radnych.
Dlatego zarówno w pierwszej, jak i w drugiej sytuacji należy zadbać o to, aby wybór nowego prezydium organu stanowiącego nastąpił na tej samej sesji.
Wybór, odwołanie, rezygnacja
Zasady powoływania i odwoływania przewodniczącego i jego zastępców określa art. 19 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z treścią ustępu 1 rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
W tym samym trybie następuje odwołanie członków tego grona, które pozwolę sobie nazwać prezydium. Wniosek w tej sprawie powinien zostać zgłoszony przez co najmniej 1/4 ustawowego składu rady gminy.
Przewodniczący i jego zastępcy mogą również zrezygnować z pełnionej funkcji. Rezygnacja musi zostać przyjęta przez radę gminy, która w tej sprawie powinna podjąć uchwałę nie później niż w ciągu miesiąca od dnia złożenia rezygnacji. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta