Kiedy zawiesić, a kiedy zlikwidować
Zamknięcie firmy jest nieco bardziej skomplikowane. Niemniej jednak jeśli przedsiębiorca chce uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, nie ma innego wyjścia
Zarówno zakończenie, jak i zawieszenie działalności mają swoje zalety i wady.
Staramy się odpowiedzieć na pytanie, co i komu bardziej się opłaca.
Skupiamy się na zawieszaniu i zamykaniu działalności przez przedsiębiorców zarejestrowanych w gminnej ewidencji działalności gospodarczej, ponieważ większość firm niezatrudniających pracowników, a więc mających prawo czasowego przerywania, funkcjonuje właśnie w takiej formie.
Rozlicz się z fiskusem
Przedsiębiorca, który chce zakończyć działalność, a nawet tylko ją przerwać, może zlikwidować firmę. Procedura w gminie, podobnie jak zawieszanie, nie jest uciążliwa.
Jednak osoba prowadząca firmę i decydująca się na jej zamknięcie musi się liczyć z bardziej skomplikowanymi rozliczeniami podatkowymi. Na zakończenie działalności powinna zrobić remanent towarów i wyposażenia, wyliczyć dochód i zapłacić 10 proc. PIT.
Remanent jest też potrzebny do rozliczenia VAT. Przedsiębiorca musi bowiem zapłacić go od towarów, których nie udało mu się sprzedać. Jeśli więc właściciel firmy nie zamierza definitywnie likwidować działalności, lepiej skorzystać z możliwości jej zawieszenia.
Szansa na zasiłek
Są jednak sytuacje, w których likwidacja jest lepszym lub jedynym wyjściem. Tak jest choćby wtedy, gdy przedsiębiorca chciałby uzyskać zasiłek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta